
Väsen
Mikael Marin och Olov Johansson har spelat ihop sedan 1983 då de träffades på Oktoberstämman i Uppsala och upptäckte att de hade en stor gemensam repertoar och ett liknande spelsätt. Det kom sig av att Micke hade åkt till Ivar Tallroth i Uppsala och lärt sig låtar och Olov hade åkt till Curt Tallroth i Harbo. De hade fått ta del av den rika Bohlin/Tallroth traditionen av de två bröderna. Olov & Micke började spela intensivt ihop och gav ut sin första utgåva ”Det rister i Örat” 1985. De har spelat otroligt mycket tillsammans genom åren i Väsen. Väsen vann både en Grammis och Manifest priset för albumet Väsen & Hawktail som kom ut under 2024. Deras senaste album Vågor kom ut i oktober 2025.
Mikael och Olov har under över 40 års intensivt samspel och turnerande renodlat sitt sound och sin sceniska närvaro till den grad att de i dag är unika i sitt slag. Med sitt lekfulla och fulländade samspel verkar de trotsa fysikens lagar i något som förefaller vara en telepatisk kommunikation.
Musiken är intensiv, dynamisk och fylld av humor. Med hjälp av stundens inspiration skapar de ett helt eget musikaliskt språk som i sitt tilltal är lika modernt som ålderdomligt. Med grunden fast förankrad i generationer av uppländsk spelmanstradition har de alltid blicken nyfiket fäst vid nya musikaliska mål.
På Väsens nya album ”Vågor” bjuds lyssnaren in till en färgstark och uttrycksfull värld. Låt nyfikenheten leva!
Press om Väsen:
”Oavsett hur många decennier Väsen spelat och hur många skivor de har gjort verkar lagret av hemknåpade och traditionella låtar i toppklass aldrig ta slut” Rasmus Klockljung, Lira
”Spännande klanger och emellanåt furiösa rytmer parade med himmelskt sköna melodier” Björn G Stenberg, Upsala Nya Tidning
” Här finns gott om blivande Väsen-hits, men en som verkligen fastnar i minnet är faktiskt en av de långsammare låtarna, en brudmarsch som med skuldercello och oktavharpa får en oerhört maffig klang.” ” Duo är både en imponerande omformning av gruppen men också en alldeles ypperlig skiva. Efter att ha varit ett fan av bandet sedan mitten av 1990-talet ser jag nu fram emot många fler Väsen-år i det här formatet.”
Rasmus Klockljung, Lira
“Hela albumet präglas av nyfikenhet, spelglädje och uppfinningsrikedom”
Patrik Lindgren, Lira
“Listening to a good duo feels like eavesdropping on an interesting conversation. The ability to interact well is crucial and Johansson and Marin have been playing together long enough to know how that works, playing off each other with good effect. There are definite gains to be had by only being two. The rhythm of the tunes is revealed, not as something going on underneath helping to drive things along, but as an integral ingredient of the melodic structure.”
Mike Adcock, Roots World
